GAP diéta a stravovanie
Pre koho je GAP diéta vhodná? Ktoré potraviny by sme mali z jedálneho lístka vylúčiť?
GAP diéta/ stravovanie/ pre deti so špeciálnymi potrebami
Syndróm GAP môžeme chápať ako poruchu trávenia, a ako porucha trávenia by sa mala i liečiť. Úspešnou diétou na danú poruchu je diéta, ktorú vymyslel americký lekár Dr. Sidney Valentíne Haas v prvej polovici 20.storočía a je to špecifická uhľohydrátová diéta (skratka SCD). Pani Elaine Gottschallovej nadväzujúc na prácu Dr. Haas hľadala pomoc pre svoju dcéru. Na základe úspechu so svojou dcérou pomohla tisíckam ľudí trpiacim na Crohnovu chorobu, ulceróznu kolitídu, celiakiu, divertikulitídu a rôzne chronické hnačky, ale úspešná bola s danou diétou u malých detí, ktoré okrem tráviacich problémov trpeli abnormalitami správania ako napríklad autizmom, hyperaktivitou a nočnými morami. Desaťročia sa venovala výskumu biochemického a biologického základu diéty, neskôr vydala knihu Prelomiť začarovaný kruh - uzdravenie čriev prostredníctvom diéty ( Breaking the Vicious Cycle. Intestinal Health Through Diet).
Vhodné stravovanie pre GAP pacientov sa z veľkej časti zakladá na špecifickej uhľohydrátovej diéte, dovoľuje i bezlaktózové mliečne výrobky v miernejšej forme. Čerstvé mlieko a mnohé mliečne výrobky obsahujú laktózu, mliečny cukor. Mnoho ľudí nedokáže laktózu stráviť, keďže im chýba potrebný enzým laktáza ( deti a dospelí trpiaci syndrómom GAP i ľudia s črevnými problémami laktózu nestrávia, preto by sa mali mlieku vyhýbať ). Mliečne výrobky ako jogurt, kyslá smotana, prírodné syry kvasené mliečne výrobky väčšinou neobsahujú laktózu, pretože v procese kvasenia ju spotrebujú kvasiace baktérie. Mlieko okrem laktózy obsahuje aj iné látky, ktorým sa GAPS pacienti mali vyhýbať. Jednou z nich je mliečny proteín kazeín. Kazomorfíny sú peptidy s opiátovou štruktúrou, nachádzajú sa v moči pacientov s autizmom, schizofréniou, depresiami a inými ťažkosťami. Kazomorfíny sú produktom nesprávneho trávenia mliečneho proteínu kazeín. Vstrebajú sa cez poškodenú črevnú stenu GAPS pacienta, dostanú sa do krvi, prekročia krvno-mozgovú bariéru a ovplyvnia fungovanie mozgu. V mnohých prípadoch, keď sa mlieko vylúči z jedálneho lístka autistického dieťaťa alebo schizofrenického pacienta, jeho klinický obraz sa rapídne zlepší. Veľa mliečnych výrobkov spôsobuje alergie a intoleranciu. Skutočná alergia na mlieko je najčastejšou formou alergií a býva často dôvodov dojčenskej kolitídy ( väčšinou ak dojčiaca matka vylúči zo svojho jedálnička mliečne výrobky, kolitída ustúpi ). Veľa klinických štúdii potvrdzuje, že pokiaľ sa tráviaca sústava jedinca nezotaví, mali by sa GAPS pacienti mliečnym výrobkom vyhýbať. Jedinou výnimkou je mliečna masť, ghí alebo prepustené maslo, ktoré takmer vôbec neobsahuje mliečne proteíny alebo laktózu a pacientmi je dobre tolerované. Ako sa črevá zahoja, väčšina GAPS pacientov je schopných postupne prijímať aj ďalšie mliečne výrobky.
Čomu by sa GAP pacienti mali vyhýbať:
* Všetkým obilninám a všetkému, čo bolo vyrobené z nich: pšenica, raž, ryža, ovos, kukurica, jačmeň, pohánka, proso, bulgur, tapioca, quinoa, cous-cous (niektoré z nich nie sú striktne vzato obilniny, ale ich vo všeobecnosti radíme medzi ne) Týmto sa z jedálneho lístka odstráni väčšina škrobu a všetok lepok. Vyradením všetkých obilnín z jedálneho lístka vlastne dosiahnete úplne bezlepkovosť.
* Všetkým škrobovým zeleninám a všetkému, čo bolo vyrobené z nich: zemiaky, sladké zemiaky, povojník, paštrnák, kvaka, slnečnica hľuznatá (topinambur), kasava, maranta a kolokázia.
* Cukru a všetkému, čo ho obsahuje.
* Škrobovým strukovinám: sója, mungo, garbanzo, fazuľové klíčky, cícer, faba.
* Laktóze a všetkému, čo ju obsahuje: akékoľvek tekuté alebo sušené mlieko, komerčne dostupný jogurt, smotana a kyslá smotana, spracované potraviny s pridanou laktózou.
Málokedy sa stretneme s autistickým dieťaťom, či dospelým, ktoré by nebolo prieberčivé v jedle. Mnohí majú vyšpecifikovaný presný okruh jedál, niektorí majú problém s prežúvaním, či udržaním jedla v ústach.
Je niekoľko dôvodov, prečo majú GAPS pacienti takéto problémy:
a) skreslené zmyslové vnímanie. Chuťové bunky v ústach prijímajú informácie o jedle, tá sa prenesie do mozgu, ale mozog GAPS pacienta je zaťažený toxicitou a nespracuje túto informáciu správne. K tomu sa pridá aj deformované vnímanie textúry jedla a jeho teploty. Chuť, textúra a vnímanie jedla môže byť pre nich veľmi nepríjemná
b) ak má pacient silnú túžbu po sladkých a škrobových jedlách, svedčí to o abnormálnej telesnej flóry, najmä premnoženia Candidy albicans. Bez ohľadu na to, nakoľko sú GAPS deti a dospelí prieberčiví, väčšinou bez problémov prijímajú sladené nápoje, piškóty, koláče, sladkosti, cereálie, čokoládu, čipsy, keksy, cestoviny a biely chlieb. Zväčsa GAPS pacienti svoj jedálny lístok obmedzia práve iba na tieto potraviny, čím živia začarovaný kruh abnormálnej flóry a toxicity vo svojom tele.
c) problémom môžu byť samotné ústa. Ľudské ústa sú domovom veľkej populácie mikróbov, ktoré v optimálnom prípade ochraňujú ústa od patogénnych baktérií,vírusov a kvasiniek, zachovávajú zdravie slizníc a rôznych štruktúr v ústach. Abnormálna flóra je aktívna a produkuje množstvo toxínov, ktoré sa skladujú v slizniciach úst a menia fungovanie chuťových buniek, slinných žliaz a iných štruktúr. V dôsledku mikrobiálnej aktivity a zápalu mnohí GAPS pacienti majú zápach z úst, veľmi červené pery a v ústach rôzne bodky a vredy na sliznici líc, povlak na jazyku.(Dr. Campbell Mc Bride, „ Syndróm trávenia a psychológie")
z knihy Dr. Campbell Mc Bride, „ Syndróm trávenia a psychológie" spracovala Petra F.