Kvalita spánku ovplyvní učenie i našu koncentráciu
Čo sa v našom tele deje počas spánku a prečo spánok tak dôležitý? Ako spánok vplýva na proces učenia?
Spánok ako základná biologická potreba
Spánok je jedna zo základným životných biologických potrieb. Funkcie jednotlivých životných potrieb ako jesť, piť, rozmnožovať sa poznáme, ale funkcia spánku je vedcami desaťročia skúmaná a i doteraz zostáva pod rúškom tajomstva.
Spánok má veľa prospešných funkcií na naše telo. Obohacuje mozog o schopnosť učiť sa, zapamätať si, logicky sa rozhodovať. Vyzerá to tak, že v našom tele nemáme ani jeden orgán v tele či proces v mozgu, ktorý by spánkom nebol posilnený.
Počas spánku sa znova nastavujú dráhy mozgu spojené so spracovávaním emócií a tak vďaka spánku máme možnosť nasledovný deň zvládať spoločensky i psychicky náročné úlohy s chladnou hlavou.
Spánok ochraňuje naše telo pred množstvom chorôb, posilňuje imunitný systém, pomáha nám bojovať proti zhubným nádorom, preventívne pôsobí proti nádorom, reguluje náš apetít, udržuje naše srdce v kondícii. Je najúčinnejší spôsob ako každý deň znova dokážeme nakopnúť naše telo i mozog.
Ako vieme posúdiť, či spávame dostatočne?
1. Vstanete ráno, ale už okolo 10.00 dopoludnia by ste opäť spali?
2. Nedokážete fungovať ráno i bez toho, aby ste si dali šálku kávy?
3. Až by ste si nenastavili čas na presnú hodinu, kedy potrebujete vstávať, zaspali by ste?
4. Nestáva sa vám, že pozeráte na monitor počítača, a pristihnete sa pritom, že čítate stále dookola
= ak ste odpovedali na väčšiu časť áno, ste vyčerpaní, mozog je nevyspatý, nespávate pravdepodobne dostatočne dlho a kvalitne.
Spánkový cyklus:
1. NREM spánok (non rapid eye movement), spánok, v ktorom nenastávajú rýchle pohyby očí
(4 štádia hĺbky spánku: 3-4 štádium najhlbšieho spánku).
2. REM spánok (rapid eye movement), spánok, pri ktorom dochádza k pohybu očí, pri danom spánku dochádza k snívaniu.
Obe štádia spánku bojujú o nadvládu v mozgu opakovanie počas noci v 90 min cykloch (typické pre živočíšne druhy sú rôzne dlhé cykly). Pri zaspávaní prichádza ako prvý NREM spánok, po ňom REM spánok a tak cyklicky sa striedajú každých 90 min. V prvej polovici noci zaberá prevažnú časť hlboký NREM spánok, REM spánok dostáva lem veľmi malý priestor, v druhej polovici prevláda REM spánok a hlboký NREM spánok má len nízke zastúpenie. Súhra medzi NREM a REM spánkom je veľmi dôležitá pre aktualizovanie nervových dráh počas noci. Týmto spôsobom sa organizuje obmedzený úložný priestor v mozgu. Náš mozog hľadá rovnováhu medzi zachovaním starých informácii a uvoľňovaním potrebného priestoru pre nové. NREM spánok odstraňuje, pretrieďuje nepotrebné nervové spojenia, REM spánok upevňuje tieto spojenia. Mozog si žiada stále nový príval spánku aj striedanie oboch štádií, keďže automatická aktualizácia našej pamäťovej siete sa zakladá na udalostiach predošlého dňa.
Prečo je spánok taký dôležitý?
Spánok obnovuje množstvo funkcií mozgu, mnohé funkcie od spánku závisia. Každé štádium spánku (ľahký NREM spánok, hlboký NREM spánok REM spánok) predstavuje pre mozog rozličné výhody v rozličnom spánkovom čase. Ani jedno štádium spánku nie je tomu druhému nadriadené, strata ktorékoľvek z typov spánku spôsobí oslabenie funkcií mozgu. Spánok priaznivo pôsobí na pamäť, pomáha pred učením, keď pripraví náš mozog na vytvorenie nových spomienok, ale i po učení, keď spomienky stmelí a zabráni zabúdaniu.
Petra
Ak vás problematika spánku zaujala, rezervujte si miesto na našom workshope „ ako spánok ovplyvňuje naše učenie, správanie, koncentráciu" mailom bezrozdielu@gmail.com