Späť

Primitívne a posturálne reflexy

Aký je rozdiel medzi primitívnym a posturálnym reflexom?

Primitívne a posturálne reflexy

Reflexy sú vrodené stereotypné odpovede na istú stimuláciu. Počiatočné pohyby dieťaťa v maternici (embrya) sú spontánne, nie sú len reakciou na zmyslové stimuly. Prvé reakcie na dané zmyslové stimuly pozorujeme v skupine reflexov, ktoré sú tu na to, aby do času, pokiaľ dieťa nezíska určitý stupeň vôľovej kontroly nad špecifickými funkciami, podporovali jeho vývin. Rozoznávame 3 druhy reflexov, ktoré sú oporou dieťaťa v období do 3 a pol roka života (vnútromaternicové, primitívne, posturálne).

Primitívne reflexy

Už počas vnútromaternicového vývinu sa stretávame s primitívnymi reflexami. Primitívne reflexy pomáhajú pri procese pôrodu nielen matke, ale i dieťaťu, zohrávajú veľmi dôležitú funkciu v prvých týždňoch života dieťaťa, až do času, kedy nad danými reflexami nepreberú kontrolu vyššie mozgové centrá. V neposlednej rade poskytujú aj tréning pre tie zručnosti, ktoré sú ovládané vôľou. V čase pôrodu a krátko po ňom, sú u jedinca vyvinuté nižšie mozgové centrá ako miecha či mozgový kmeň. Tieto centrá sa sústreďujú hlavne na zabezpečenie základných životných funkcií ako je dýchanie, tep srdca, krvný tlak, trávenie. Tak ako sa mozog vyvíja, tak sú následne primitívne reflexy postupne inhibované.

Primitívne reflexy sú sprostredkované na úrovni mozgového kmeňa. Tak ako sa mozog dieťaťa počas prvého roka života vyvíja, spojenia do vyšších mozgových centier zosilnievajú, postupne preberajú kontrolu nad funkciami primitívnych reflexov a nastupujú tzv. posturálne reflexy. Posturálne reflexy sa objavia už krátko po narodení, rozvíjajú sa do 3 a pol roka dieťaťa a sprevádzať by nás mali do konca života. Tieto reflexy sú riadené na úrovni stredného mozgu a mozočka. Prechodom od primitívnych reflexov k neskorším reakciám sa rozvíja kontrola vyšších mozgových centier nad nižšími.
U dieťatka tvoria reflexy v prvých týždňoch života súčasť komunikácie s okolitým svetom. V posledných mesiacov pred pôrodom sa dieťatko vďaka reflexom dokáže otáčať, hýbať rukami, nohami, kopať, cmúľať si palec na ruke. Sací reflex, keď je rozvinutý, bude mať veľký význam pre kŕmenie.

Primitívne reflexy zohrávajú dôležitú úlohu pri samotnom pôrode, počas ktorého sa posilňujú. V ranom vývine tvoria základ pre motorické zručnosti, reagujú na zmyslové podnety a čím viac sa dieťa hýbe, tým lepšie začína ovládať svoje pohyby ( tým efektívnejšie sa rozvíjajú spojenia s vyššími mozgovými centrami ). To, že sa zlepší schopnosť ovládania jednotlivých pohybov dokazuje , že dochádza k posilňovaniu prepojenia medzi mozgom a telom aj v prepojení v samotnom mozgu. Ako prebieha toto prepájanie, mozog preberá kontrolu nad primitívnymi reflexami a miesto nich nastupujú zrelšie formy vývoja, posturálne reflexy.

Posturálne reflexy

 

Posturálne reflexy sú zodpovedné za kontrolu rovnováhy, postoja a pohybu v gravitačnom prostredí. Tieto reflexy sú odpoveďou na gravitačné pôsobenie. Vývin posturálnych reflexov závisí od schopnosti dieťaťa kontrolovať si svoje telo, postoj a pohyb. V prostredí, v ktorom na nás pôsobí gravitácia, sa musí dieťatko naučiť ju prekonávať , ak sa chce pohybovať vzpriamene.

Posturálne reflexy sú viditeľné na tom, ako sa dieťa postupne učí ovládať svoje telo, zdvíhať a udržať hlavičku, neskôr sa zdvihnúť zo zeme na ruky a kolená a postupne až do vzpriamenej polohy. Je veľmi dôležité, aby nižšie mozgové centrá fungovali optimálne, aby sa nervové spojenia do vyšších centier posilňovali, boli pevné a dobre fungujúce. Ak sa tak však neudeje, mozgová kôra a vyššie mozgové centrá si nebudú môcť plniť svoje úlohy dostatočne, pretože nedôjde k ich správnemu vývinu. Akonáhle primitívne reflexy zostávajú aktívne i po čase, kedy vyššie mozgové centrá už mali mať nad jednotlivými funkciami kontrolu, môžu interferovať do jemnej motoriky a ostatných funkcií závislých na pohybe, čo bude mať negatívny dopad na život dieťaťa. Niektoré deti nezískajú v prvom roku života úplnú kontrolu nad primitívnymi reflexami a nevyvinú sa im plne posturálne reflexy. Tieto deti potom majú ťažkosti s kontrolou pohybu, čo priamo narúša ich koordináciu, rovnováhu, jemnú motoriku a hrubú motoriku, čo následne ovplyvní celý proces učenia.

Informácie čerpané z knihy S.G. Blythe "Dieťa v rovnováhe" spracovala Petra

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie