Späť

Primitívne reflexy a kontrola rovnováhy

Čo sú primitívne reflexy, a ako ich prítomnosť môže narušiť rovnováhu?

Primitívne reflexy a kontrola rovnováhy

Prítomnosť primitívnych reflexov, ktoré sú sprostredkované na úrovni mozgového kmeňa, pozorujeme už počas vnútromaternicového vývinu dieťatka. Mali by byť plne rozvinuté u donoseného jedinca a potláčané rozvíjajúcim sa mozgom medzi 6. - 12.mesiacom.

To znamená, že každé normálne, donosené dieťa sa narodí s určitou „sadou" primitívnych reflexov, ktoré sú po istom čase potlačené vyššími mozgovými centrami, ktoré by mali prebrať plnú kontrolu v priebehu prvého roka života. V prípade, že z nejakého dôvodu daná kontrola vyšších mozgových centier nad jednotlivými funkciami neprebehla, stále aktívna prítomnosť primitívnych reflexov môže spôsobiť narušenie rovnováhy, kontrolu jednotlivých pohybov, funkcie očí, koordináciu oka a ruky a perceptuálne zručnosti.

Môžu viesť k prejavom správania ako napr. frustrácia, hyperaktivita a precitlivelosť. V dôsledku nich môže nastávať aj nesúlad medzi skutočným výkonom a schopnosťami dieťaťa.
Ak sa tak nestane a primitívne reflexy nie sú potlačené v správnom čase, ostávajú aktívne a môžu narúšať rovnováhu, kontrolu a koordináciu. Ak Mórov reflex pretrváva dlhšie ako je normálne obdobie jeho aktivity ( teda 4 mesiace ), jeho prítomnosť je spájaná s vysokou senzitivitou na neočakávane podnety. Náhla zmena rovnováhy, nestabilita v stoji, stimulácia ktoréhokoľvek zo zmyslov môže viesť k jeho aktivácii, t.z.: u dieťaťa či dospelého sa spustí reakcia „bojuj alebo uteč", teda najskôr zareaguje a potom premýšľa.

Ak pretrváva prítomnosť tonického labyrintového reflexu (TLR), dieťa je vo vzpriamenom postoji nestabilné. Nestabilita vo vzpriamenom postoji je spôsobená držaním hlavy alebo jej pohybom cez stredovú roviny, čo ovplyvní rovnováhu, pohyb, vizuálne vnímanie i svalový tonus. Môže ovplyvniť vývin reflexného plazenia, následne plazenia na bruchu. Primitívny reflex ATŠR je potláčaný okolo 6.mesiaca, ale prítomný i v neskoršom období ako reflex „držania tela". Akonáhle je narušená rovnováha alebo stabilita tela vo vzpriamenom postoji, ATŠR sa prejaví a môže nastoliť rovnováhu (pozorujeme to na rôznych stupňoch motorického vývinu, keď sa dieťa naučí niečo nové v ovládaní tela - sedenie, státie) ATŠR sa na chvíľu objaví, aby pomohol dieťaťu dosiahnuť stabilitu v novej polohe.

U dospelých môže byť zámerne vyvolaný z úrovne mozgovej kôry s cieľov vykonať špecifický pohyb, ktorý potrebuje pri prenose rovnováhy na jednu stranu. Pri aktívnej prítomnosti STŠR nie je dieťa schopné docieliť koordináciu hornej a dolnej časti tela a udržať stabilnú polohu na štyroch, ktorá je potrebná pri štvornožkovaní. Ak je prítomný príliš dlho, môže ovplyvniť vývin ďalších zručností. Dieťa bude mať problém s držaním tela v určitých polohách, keďže horná a dolná časť tela nie sú vo vzájomnom súlade. Tento reflex je z prvých reflexov, ktorý sa znovu objaví v staršom veku, keď svaly a kĺby strácajú ohybnosť, čo ovplyvní rovnováhu. Prejavuje sa to zhrbeným postojom a neistej chôdze u starého človeka.

Informácie čerpané z knihy S.G. Blythe "Dieťa v rovnováhe" spracovala Petra

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie