Späť

Senzorické vnímanie

Základné senzorické systémy podľa J. Ayresovej. Čo je porucha zmyslového spracovania a ako sa u detí prejavuje?

Senzorické vnímanie

Zmyslové, senzorické vnímanie a spracovanie:

- je neurologický proces organizácie vnímania nášho každodenného života.
- zmysly používame k životu, k uspokojeniu našich túžob, potrieb, k učeniu, k tomu, aby sme mohli fungovať celý deň
- mozog prijíma senzorické informácie z nášho tela a okolia, vyhodnotí ich a zorganizuje cielenú odpoveď ( keď ideme po schodoch, náš mozog dostane informáciu, že ideme hore, dopredu, zo strany na stranu, pokrčíme a natiahneme nohy, striedame ich, držíme sa zábradlia kvôli rovnováhe, udržujeme vzpriamenú polohu a pozeráme sa, kam ideme- tieto pohyby vykonávame automaticky, bez väčšieho vedomého úsilia ).
- rozoznávame 7 zmyslov: zrak, sluch, čuch, chuť, hmat, vestibular a propriocepcia (nervový systém interpretuje informácie o pohybe, polohe tela a tlaku)


J. Ayres, doktorka, predstaviteľka senzorickej integrácie rozoznáva základné senzorické systémy:

1. Taktilný systém

– (hmat), poskytuje informácie z povrchu tela našej kože pomocou receptorov), ktoré sa nachádzajú od hlavy až po pätu – vďaka tomu systému získavame informácie o vlastnostiach, tvare, veľkosti objektov v prostredí. Hmat nám poskytuje informácie o tom, či sa niekoho dotýkame alebo sa niekto dotýka nás.

2. Vestibulárny systém

– poskytuje nám informácie prostredníctvom vnútorného ucha o gravitácii, rovnováhe, pohybe, polohe našej hlavy, tela vo vzťahu k povrchu zeme.

3. Propriocepcia

– nám poskytuje informácie prostredníctvom svalov, šliach, kĺbov, a hovorí nám, kde sa jednotlivé časti nášho tela nachádzajú, ako sú napnuté, čo robia.


Tieto systémy sa rozvíjajú už vo vnútromaternicovom vývine, spolupracujú s ďalšími zmyslovými systémami ako je zrak, sluch, čuch, chuť, ktoré sa vyvíjajú neskôr. Akonáhle má dieťa problém v týchto oblastiach, môže byť príčinou práve senzorické spracovávanie. Náš mozog prijíma informácie, musí byť schopný ich spracovať a používať ich tak, aby vedel primerane reagovať na konkrétnu situáciu. Ide teda o usporiadanie všetkých informácií zmyslových, ktoré voláme zmyslová integrácia. Zmyslová informácia, ktorú prijímame, zahŕňa sluchové, hmatové, zrakové, čuchové, vestibulárne a proprioceptívne informácie.

Poruchy zmyslového spracovania

 

K poruche zmyslového spracovania dochádza vtedy, ak nervový systém ma problém s reguláciou, spracovaním, výkladom informácie z jedného alebo viacerých zmyslových orgánov. Porucha zmyslového spracovania je u každého iná. Aj u tej istej osoby sa môže meniť v závislosti na niektorých faktoroch, ako je emocionálny stres, hlad, hlasný zvuk (zakrývanie si uší), búchanie s objektmi. Niektorí netolerujú určité látky, cedule, gumičky na oblečení, niektoré sa radi vyvaľujú v tráve, piesku, či na koberci. Všetky deti i dospelí majú rôzne zmyslové preferencie.

Zatiaľ, čo dospelý sa naučí prispôsobiť ich konkrétnym potrebám, niektoré deti potrebujú pomoc viesť pri spracovávaní zmyslových informácií pri dosiahnutí svojho plného potenciálu. Ďalšími príznakmi typickými pre senzorickú poruchu je neschopnosť sústrediť sa na činnosti v hlučnom prostredí, preskakovanie z jednej činnosti na druhú. Takéto deti bývajú často krát neohrabané, často preferujú len určitú druh potravín. Už len fakt, že ich dráždi koža kvôli topánočkám, ponožkám, či visačiek na odeve, či nadmerná citlivosť na dotyk, pohyb, zvuk, svetlo ich rýchlo vyvedie z rovnováhy, spôsobí im to sociálne či emocionálne problémy. Môžeme pozorovať vysokú či nízku úroveň aktivity, zlú koordináciu, prítomnosť primitívnych reflexov, fyzickú nešikovnosť, zlú jemnú motoriku, nedostatok kontroly, impulzivitu, koordináciu, oneskorenie reči, motorických zručností, oneskorenie v každodenných zručnosti (obliekanie, kŕmenie) = to znamená, zmyslová informácia, ktorá nie je v našom mozgu spracovaná účinne, hovoríme o poruche zmyslovej integrácie.

Nervový systém spôsobuje neefektívne spracovanie zmyslových informácií, čo môžeme vidieť u detí, ktoré sa predčasne narodili, majú diagnostikovanú poruchu ADD, ADHD, poruchu autistického spektra, či iných porúch. Práve u detí s PAS nachádzame nejakú poruchu zmyslového spracovania.

Ale naopak, nie každé dieťa s poruchou zmyslového spracovania má autismus (často sa stáva, že im hneď mylne dajú nálepku autista). Rozoznávame ľahšie i vážnejšie poruchy zmyslového spracovania. Dopad to môže mať negatívny na sociálne zručnosti dieťaťa, študijné výsledky i motorický vývoj - veľa pomôže ergoterapia a fyzioterapia i senzorická integrácia, neuro-vývojová terapia, senzomotorika, reflexná terapia či brain-gym.

Petra


Ak vás problematika zaujala a máte otázky, poprípade mate záujem o tréningy s prvkami senzorickej integrácie v našej senzorickej miestnosti, dohodnite si termín mailom: bezrozdielu@gmail.com

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie