HANDLE® prístup stupeň 1,2
HANDLE®
HANDLE® prístup hľadá korene ťažkostí a nesnaží sa len maskovať príznaky. Ponúka klientom a ich rodinám efektívny prístup, ktorý môže bez využitia liekov a zložitých pomôcok efektívne zlepšiť funkcie nervového systému a proces učenia. HANDLE® vytvára pre každého klienta individualizovaný program jednoduchých pohybových aktivít, ktoré vyžadujú len niekoľko jednoduchých pomôcok. Prostredníctvom pravidelnej, jemnej a pozvoľnej stimulácie tieto aktivity posilňujú oslabené funkcie a môžu zlepšiť funkcie nervového systému a proces učenia.
HANDLE® program je vytvorený na základe informácií získaných behom pozorovacieho vyšetrenia a z podrobného dotazníka a rozhovoru. Behom vyšetrenia sledujeme predovšetkým to, ako klient jednotlivé úlohy vykonáva, pretože to nám dáva informáciu o fungovaní jeho nervového systému a zmyslov. Na základe informácií získaných z vyšetrenia je potom vytvorený tzv. neurovývojový profil, alebo zjednodušene povedané akási mapa toho ako jednotlivé zmysly a nervový systém konkrétnej osoby fungujú a je zostavený program fyzických aktivít. HANDLE® program sa skladá približne zo 6 až 13 cvikov a zaberie 15 až 30 minút denne. Tieto aktivity sú jednoduché na vykonanie, ale neurologicky komplexné. Pri ich vykonávaní je dôležité počúvať naše telo a vnímať, kedy dosiahlo hranice stresu. HANDLE prístup stavia na zásadách, že menej je viacej a pomaly je rýchlejšie. Spolu s aktivitami doporučíme aj správnu výživu, ktorá, ako je všeobecne známe, ovplyvňuje procesy v našom tele a fungovanie mozgu.
HANDLE® je neinvazívna holistická alternatíva k diagnostike a terapii neurovývojových odlišností zahrňujúcich:
- poruchy učenia – dyslexia, dyskalkulia, dysgrafia a ďalšie špecifické poruchy učenia
- poruchy správania, poruchy pozornosti a hyperaktivity (ADHD)
- poruchy pamäti
- autizmus a pervazívne vývojové poruchy
- vizuálno-percepčno motorické dysfunkcie
- apraxie a dyspraxie
- afázia a iné poruchy vývoja reči
- schizofrénie (obsedantne kompulzívne poruchy)
- depresie
- DMO
- stavy po úrazoch mozgu (mozgových príhodách)
- Tourettov syndróm
Všetky deti majú potenciál k učeniu, ich možnosti sú doslova nekonečné. A rovnako ako lezenie je vo fyzickom vývoji dieťaťa základom pre budúcu chôdzu, existujú aj stavebné kamene – neurovývojové systémy – ktoré sú základom akademického, behaviorálneho a sociálneho učenia.Neurovývojové systémy sú u niektorých detí oslabené a než sa posilnia, musia tieto deti jednoducho vyvíjať väčšie úsilie a vynakladať viac práce. Správanie detí a ich reakcia na učenie sú výsledkom toho, ako sa nám ich systémy snažia dať najavo, čo sa v nich deje.
Pr.:„Pokiaľ sa Mirko stále vrtí, je to preto, že je neposlušný alebo preto, že má zvýšenú citlivosť na hmat a keď sedí na stoličke je to akoby sedel na šmirgľovom papieri?" „A čo Janko a jeho písanie? Je iba lajdák, ktorý sa nesnaží a večne leží na lavici, alebo jeho svalové napätie je tak nízke, že väčšinu energie spotrebuje na to, aby sedel rovno a už mu veľa nezostáva na jemné a precízne pohyby potrebné k písaniu?"
HANDLE pracuje s najmä nasledujúcimi senzomotorickými systémami:
Vestibulárny systém, Vizuálny systém, Taktilný systém, Propriocepcia, Kinestézia, Interhemisferická integrácia, Diferenciácia