SENZORICKÁ INTEGRÁCIA

Čo je senzorická integrácia?

Čo je senzorická integrácia?


Senzorická integrácia je dôležitou schopnosťou pre proces učenia.

Je to proces, pri ktorom náš mozog spracováva, triedi a organizuje všetky zmyslové podnety z vonkajšieho aj vnútorného prostredia. Ak tento proces funguje a podnety sú spracované správne a primerane, náš organizmus na dané podnety aj správne reaguje (napr.: akceptujeme dotyk druhej osoby, kontakt s rôznymi predmetmi, tolerujeme zvuky, zapájame sa do pohybových činností, dokážeme sa orientovať vo svojom prostredí, atď...).  

Koncept senzorickej integrácie podľa Jean Ayres sa orientuje na diagnostiku a terapiu vestibulárneho, proprioceptívneho a taktilného systému. Pri správnom používaní pojmu „senzorická integrácia" by sme teda vždy mali uvažovať iba o týchto troch zmyslových systémoch. Sú považované za základné zmysly a sú východiskom pre rozvoj ostatných systémov, hlavne auditívneho a vizuálneho, a ovplyvňujú rozvoj ostatných funkcií, ako: reč, motorické plánovanie, koordinácia pohybov, pozornosť, emočná kontrola, úroveň aktivity, školské zručnosti.

funkcie zmyslových systémov

Dysfunkcie senzorickej integrácie

Jednotlivci, ktorých spracovanie zmyslových podnetov nie je správne, majú ťažkosti v jednej alebo viacerých oblastiach zmyslového vnímania alebo v niektorom bode procesu integrácie. Teória SI (senzorickej integrácie) vysvetľuje deficity v učení a v správaní jednotlivca, ktorých príčina ale nie je v jasnom viditeľnom poškodení centrálneho nervového systému. Aby sme mohli hovoriť o dysfunkciách senzorickej integrácie, musia byť jasne preukázateľné deficity v spracovaní vestibulárnych, proprioceptívnych a taktilných podnetov. Dysfunkcie senzorickej integrácie sa môžu vyskytovať samostatne, ale často sa vyskytujú spolu s inými diagnózami, najmä s poruchami autistického spektra, ADD/ADHD (ADD, porucha pozornosti bez hyperaktivity, ADHD, porucha pozornosti s hyperaktivitou), špecifickými poruchami učenia... Môžu sa vyskytovať tak u detí, ako aj u dospelých (najmä s psychiatrickými diagnózami). Výsledkom dysfunkcie SI sú ťažkosti v emočnej regulácii, regulácii správania, ťažkosti v učení, percepčno-motorických funkciách, pozornosti.


Hodiny s prvkami senzorickej integrácie v NAŠOM CENTRE:

Frekvencia návštevy: 1 x týždenne, 50 min
Centrálna nervová sústava pracuje ako počítač. Prostredníctvom našich zmyslov získava údaje vďaka tomu, čo vidíme, počujeme, cítime, ochutnávame, voniame, a prostredníctvom pohybu dostáva aj informáciu o zemskej príťažlivosti. Ak mozog netriedi a nezoraďuje informácie správne, dieťa môže mať problémy s:
• Koncentráciou
• Učením
• Pohybom
• Komunikáciou s inými ľuďmi a prostredím

Cieľom SI je zlepšenie procesu senzorickej integrácie. Je založená na cielenej stimulácii vestibulárneho, proprioceptívneho a taktilného systému, ktorá má dieťaťu pomôcť lepšie integrovať prichádzajúce zmyslové vstupy a formovať adaptívne odpovede. Uskutočňuje sa v miestnosti, ktorá je prispôsobená na to, aby zahŕňala ponuky najmä pre vestibulárne, proprioceptívne a taktilné vnímanie. Miestnosť a lektor má dieťa podporiť v pohybe a vlastnej aktivite. Aktivity počas cvičení sú zábavné, dieťa chce byť na nich aktívne účastné. Sú pre neho zároveň „tou správnou výzvou". Zámerom  SI nie je nácvik konkrétnych zručností, ale budovanie „adaptívnych odpovedí" – dieťa postupne prispôsobuje svoje správanie a primerane reaguje na jednotlivé situácie a aktivity. Je zameraná na dieťa – deje sa prostredníctvom hry a hrových aktivít.

Na základe senzorických sedení sa dieťa začne učiť integrovať všetky zmysly. Ak stimuly budú vedieť vplávať do mozgu organizovaným a integrovaným spôsobom, mozog ich bude môcť využiť na formovanie percepcie, správania a učenia sa.

 

Radi pomôžeme aj vám, dohodnite si konzultáciu

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie